Oszczędności z LPG

O tym ile zaoszczędzimy i jak szybko zwróci nam się montaż instalacji gazowej tak naprawdę decydujemy my sami. Wszystko uzależnione jest od tego ile jeździmy, na jakie auto się decydujemy (pojemność silnika, jego moc etc) oraz inne czynniki wynikające z eksploatacji auta. Silnik spala o około 15% więcej gazu niż benzyny i przy jednoczesnej znajomości ceny gazu i benzyny wiemy, że nie ma to zbyt wielkiego znaczenia w oszczędzaniu. Dokładne kwoty można wyliczyć z kalkulatora oszczędności.

Przede wszystkim robimy założenia jeśli dopiero planujemy kupić auto, bądź jeśli już mamy samochód to zbieramy fakty. Po pierwsze interesuje nas miesięczny, planowany przebieg oraz informacja ile auto pali benzyny na sto kilometrów. Zatem zakładamy, że miesięcznie jeździmy jakieś 1500 kilometrów. Auto spala 11 litrów benzyny na sto kilometrów.

Koszt miesięcznej jazdy na samej benzynie wynosi ok. 909 PLN. Tymczasem mając instalację LPG na gaz wydamy ok 516 zł. Zakładamy też, że zamontowanie wtrysku gazu kosztuje nas 2.300 PLN. Przy zebranych informacjach szybko można skalkulować, że montaż zwróci nam się po 6 miesiącach. Zatem nie jest to żaden wydatek, po prostu inwestycja w tańszą jazdę samochodem. Jeżdżąc tym autem przez 3 lata zaoszczędzimy aż 10.000 PLN.