Tańszy gaz na zimę

W tym roku wchodzi w życie rozporządzenie opóźniające wprowadzenie gazu zimowego. Otóż zawsze z gazu zimowego korzystaliśmy od 1 listopada, w tym roku zaczynamy od 1 grudnia. Jakie to ma dla nas znaczenie ?

W tym roku będziemy tankować mieszaninę gatunku B, który musi zachowywać względną prężność par min. 150 kPa w temperaturze -5 stopni C, dotychczas był stosowany gatunek A, który taką samą prężność zachowuje w temperaturze niższej (-10 stopni C). Mieszanina B zawiera mniejszą ilość propanu niż mieszanina gatunku A. Propan jest znacznie droższym od butanu składnikiem autogazu…

W konsekwencji opóźni i może nawet zmniejszy się podwyżka coroczna, która jest naturalnym efektem w okresie zimowym. Zmieni się także podaż gazu lpg, co również może mieć korzystny wpływ na autogaz.

Warto nadmienić, że ograniczenie drogiego propanu w autogazie nie wpływa na różnice w eksploatacji aut z instalacją lpg. Jeśli zauważamy sytuacje, w których robimy znacznie mniejsza ilość kilometrów na zbiorniku po zatankowaniu na nieznajomej stacji… to oznacza to jedynie nieuczciwego dostawcę, który oferuje gaz z podwyższonym udziałem metanu i etanu.